Warroza 2016

Stały bywalec
To super , że koledzy z naszego forum dobrze sobie radzą z warrozą . Wspólna wymiana doświadczeń i opinii jest bardzo cenna . Niestety nie wszyscy czytają forum i skutki bywają opłakane . Wczoraj zadzwonił do mnie jeden z kolegów pszczelarzy i żalił się , że w jednym ulu nie ma pszczół. Ramki z syropem są , więc rabunek odpada , czerw zasklepiony jest , nie widać padłych pszczół przed wylotem - a w ulu pusto .
Powiedziałem mu , że prawdopodobnie było tyle warrozy , że pszczoły opuściły ul - ale nie wiem , czy to go przekonało .
Kilka dni temu , też rozmawiałem z pszczelarzem który ma 90 rodzin . Powiedział , że dużo mu spadło , a część musiał połączyć . Teraz dopiero zabierał się za leczenie warrozy - do tej pory niczego nie stosował .
Niestety bywają takie smutne przypadki :sad:
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Ehh Radku przykro się czyta takie historie , no ale, "co nas nie zbije to nas wzmocni " mam nadzieje że tu zadziała to powiedzonko i zaczną pszczelarze w twojej okolicy przynajmniej zastanawiać się nad tym co zmienić by takie sytuację nie miały więcej miejsca , a kto wie może i do Ciebie zadzwonią lub wstąpią i ich "oświecisz " w kwestii walki z warrozą ;)
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki

Stały bywalec
Piotrze , problem w tym , że oni dzwonią dopiero jak stracą pszczoły - wcześniej to wszyscy wszystko wiedzą .
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Radku, to bardzo smutne to, co napisałeś wcześniej. Szkoda pszczół. Cały czas trzeba pilnować co się dzieje w ulach. Nie wolno tak postępować. Niestety wielu chciało by pszczelarzyć, ale nie każdy się nadaje. Później takie są efekty. No ale cóż selekcja też musi być, szkoda tylko, że kosztem pszczół. Obrazek
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Wiecie co mnie ostatnio wkurza? Początkujący pszczelarze którzy kręcą filmiki o leczeniu pszczół warrozy. Jeszcze pół biedy kiedy chcą przez te filmiki dzielić się swoimi doświadczeniami i zrozumieć swoje błędy. Ale najczęściej wygłaszają swoje długie monologi, które pouczają innych i zachwalają "swoje rewelacyjne metody" a tak naprawdę wychodzi brak wiedzy. Chcę przestrzec przed braniem przykładu z takich filmików, a jak już je oglądamy brać pewno rezerwę co tam zobaczymy lub usłyszymy. Szanujmy pszczoły:)
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Oj coś czuję że kolega oglądał filmiki pana Tomasza Stańczuka z yt ;)
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Rysopis, aż tak pasuje? :D Oczywiście bez komentarza;P
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Czasami niestety tak jest, że zamiast pomagać to szkodzimy. Trzeba na to uważać, bo takie zabawy źle się
kończą.

Stały bywalec
To jest nagranie które warto obejrzeć :
https://www.youtube.com/watch?v=lt5Gyuc ... e=youtu.be
Od mniej więcej 50 minuty do 56 opowiada o sposobie , który my już od kilku lat stosujemy :smile:
Awatar użytkownika

Nawet ciekawie gada ten Chorobiński, jechałbym na jego wykład :)

Wróć do „%s” CHOROBY PSZCZÓŁ, ŚRODKI LECZNICZE, PROFILAKTYKA