kwas mrowkowy

witam,

jak w temacie, czy ktos z was uzywal, uzywa, zamierza uzywac, posiada jakies doswiadczenie w stosowaniu kwasu mrowkowego w walce z warroza?

pod dyskusje chcialbym rowniez poddac temat ograniczenia matki w czerwieniu po lipcowym miodobraniu wlasnie za pomoca k.m. jednoczesnie rozpoczynajac pierwszy etap walki z warroza. z moich doswiadczen, na razie teoretycznych i srodowiskowych wynika, ze zastowanie generalnie kwasow powoduje obciazenie pszczol i ich zwiekszony naturalny (jezeli to dobre okreslenie) osyp, jak rowniez niektorzy pszczelarze twierdza, ze matki po zastosowaniu k.m. ograniczaja czerwienie.

pozdr.
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Kwasy nie są obojętne dla pszczół i matek, a to że ograniczają czerwienie po takim zabiegu mówi samo za siebie. Nie pamiętam kto ale kiedyś był robiony pomiar osypu pszczół po takim zabiegu. Okazało sie że osyp był spory w każdym z uli gdzie był robiony zabieg.

Stały bywalec
To chciał udowodnić pan Zieniewicz , że po zastosowaniu kwasy szczawiowego ubywa pszczół . Ja się z tym nie zgadzam , przez chyba 8 lat stosowałem kwas szczawiowy i pszczoły ślicznie zimowały . :)
Niemcy od lat stosują przede wszystkim kwasy .
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Radku rozumiem że stosujesz kwasy. Ale ja chce podkreślić że trzeba je stosować ostrożnie, z głową.
Kwas to kwas substancja żrąca.

Stały bywalec
WPŁYW EKSPOZYCJI KWASU MRÓWKOWEGO NA STAN FIZJOLOGICZNY JELITA ŚRODKOWEGO PSZCZOłY MIODNEJ
Maciej Howis 1, Paweł Chorbiński 2, Piotr Nowakowski 1
1Instytut Hodowli Zwierz¹t, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
2 Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych,
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

W sierpniu 2009 roku w ulach typu Dadant - leżak badano wpływ par kwasu mrówkowego na stan fizjologiczny jelita środkowego pszczoły miodnej. Pszczoły wygryzały się przez dobę w cieplarce i po oznakowaniu wpuszczane były do rodzinypszczelej przy równoczesnym zastosowaniu kwasu mrówkowego 65% lub 83% w objętości 100ml w dozowniku z Nassenheide (inaczej Beckera). Ogółem kwas mrówkowy zastosowano w 4 rodzinach (65% - 2 szt. i 83% - 2 szt.) - jako kontrolna służyła rodzina, która otrzymała kwas po 14 dniach od rozpoczęcia badań.
Do wykonania preparatów histologicznych pobierano nie mniej niż 10 znakowanych pszczół z rodziny po 1, 3, 7 i 14-tej dobie od zastosowaniu kwasu.Badano pszczoły, które zostały wystawione na ekspozycje kwasu od 1 doby życia oraz pszczoły po wygryzieniu z czerwiu poddanego ekspozycji kwasu przez 14 dni rozwoju do wygryzienia.
W ocenie preparatów brano pod uwagę: wypełnienie światła jelita ziarnami
pyłku, budowę i stan funkcjonalny enterocytów (m. in. wielkość i
wybarwienie jąder komórkowych i obecność rąbka szczoteczkowego), a także poziom wytwarzania przez nie błon perytroficznych.
W preparatach histologicznych jelita środkowego pszczół uzyskanych z rodzin po zastosowaniu 65% i 83% kwasu mrówkowego zaobserwowano następujące zmiany:
wzmożone złuszczanie enterocytów, zwiększone wytwarzanie błon perytroficznych,zanik rąbka szczoteczkowego, obrzmienie jąder komórkowych, przejaśnienie chromatyny jądrowej, podwyższoną aktywność centrów regeneracyjnych, objawy wakuolizacji cytoplazmy oraz zwiększenie wytwarzania enzymów w enterocytach manifestujące się pojawieniem widocznych ziarnistości. Obraz histologiczny przekrojów jelita środkowego pochodzącego od pszczół w wyżej badanych okresach
czasu charakteryzował się różnym nasileniem zaobserwowanych zmian. W przekrojach jelit zanotowano różny stopień wypełnienia ich światła ziarnami pyłku w okresach. Nie wykazano natomiast istotnych zmian w obrazie histologicznym jelita środkowego pszczół robotnic wygryzionych z czerwiu, który był poddany działaniu par kwasu mrówkowego przez okres 14 dni.
Materiały z Naukowej Konferencji Pszczelarskiej, Puławy 2010 str.21

Wg. mnie , na zdrowy rozum , to można stosować kwas mrówkowy w lipcu lub na początku sierpnia ( to pokolenie pszczół nie pójdzie do zimowli , a larwom nie szkodzi ) , natomiast nie powinno się stosować we wrześniu , ponieważ pszczoła zimowa będzie miała ww. zmiany :(
Jeśli jestem w błędzie lub coś źle zrozumiałem - to mnie poprawcie .
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Bardzo dobrze zrozumiałeś , kwas mrówkowy działa wyniszczająco na pokolenie pszczół które jest już obecne w rodzinie , najbardziej porażone są osobniki młode podejmujące pierwsze prace ulowe . Owe badanie według mnie podważa opinie iż kwas ten działa pod zasklepem , ponieważ jakim cudem warroza pod zasklepem ginie a pszczoła (larwa/poczwarka) nie doznaje uszczerbku skoro dorosły osobnik cierpi ? . Zastosowanie kwasu we wrześniu wyniszczy robotnice które mają stanowić "rdzeń" kłębu zimowego , a nie trzeba tłumaczyć jak się to kończy .
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Ja stosuje kwas mrówkowy oraz szczawiowy ale według wytycznych. Ja robię według tego opisu: http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 04_01.html
Zubrad słusznie zauważył, że kwas powinno się stosować na początku sierpnia:)
Pozdrawiam

Wróć do „%s” CHOROBY PSZCZÓŁ, ŚRODKI LECZNICZE, PROFILAKTYKA