Pierścień dystansowy

Stały bywalec
Zainspirowany metodą zimowania 2 matek w jednej rodzinie i następnie ich rozwojem wiosennym - chciał bym wypróbować tą metodę , tym bardziej , że 2 matki w jednej rodzinie już zimuję .
Pokrótce opiszę tą metodę . Na wiosnę wypuszczając matki z izolatorów robimy w ten sposób :
- dennic
- korpus z pokarmem przykryty folią i pozostawionym przejście dla pszczół w poprzek ramek 2- 4 cm.
- korpus z 4 - 5 ramkami w zależności od siły rodziny i jedną matką . Po obydwu stronach ocieplenie
i na to krata .
- Pierścień dystansowy z wylotem
- Drugi korpus ułożony dokładnie tak jak pierwszy z drugą matką .
Całość dobrze ocieplona .
Wg. tego co pokazują na filmie , przy takim układzie , pszczoły korzystają z jedzenia zmagazynowanego w dolnym korpusie , natomiast matki mają optymalne warunki do czerwienia i po 4 tygodniach mamy 10 ramek czerwiu . Wtedy poszerzamy gniazda i sprawdzamy zapasy pokarmowe . Rodzina na wiosnę jest bardzo silna ponieważ czerwią dwie matki . Dalsze postępowanie zależy od pożytków i potrzeb pszczelarza .
W związku z tym mam pytanie do Janusza czy robisz takie pierścienie dystansowe , żeby pasowały na Twoje korpusy . Jeżeli nie , to czy byś nie wykonał dla mnie na próbę ?
Moje doświadczenia w tym temacie opiszę na Forum .
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Chodzi Ci o pierścień, aby pasował na korpus, z wylotem i możliwością położenia na niego drugiego korpusu? Jeżeli chodzi o metodzie która opisałeś, to mam pytanie,.
Układasz pszczoły w dwóch korpusach po cztery, pięć ramek, skąd weźmiesz po zimowli tyle pszczół?
Na wiosnę zawsze jest pszczół najmniej chyba, ze chcesz połączyć dwie rodziny, to wtedy rozumiem .
Moim zdaniem słabe rodziny, na wiosnę kiedy jeszcze temperatury sa czasami bardzo niskie, rozwijają sie dużo gorzej niż rodziny na siedmiu, ośmiu ramkach. Jedyny pozytyw takich rodzinek to fakt ze możemy przytrzymać w nich matki które wykorzystamy do robienia np. odkładów.

Stały bywalec
Dokładnie o taki pierścień mi chodzi .
Masz rację , że na wiosnę jest mniej pszczół , ale jeśli od spodu damy folię , ramki w korpusach z 2 stron ocieplimy matami i dobrze ocieplimy od góry , to zrobimy prawie termos . Nigdy tego nie próbowałem , widziałem tylko na filmie , że jest to możliwe - dlatego chcę spróbować . Jeśli nie wyjdzie , to trudno , przekonam się . Jeżeli nie spróbuję , to się nigdy nie przekonam , czy jest to możliwe . Być może trzeba będzie ułożyć po 3 ramki . Chodzi o to , żeby spowodować czerwienie 2 matek w jednym ulu .
Czy zrobił byś taki pierścień ?
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Tak zrobię . Zastanawia mnie jeszcze kwestia dwóch matek w jednej rodzinie. Moim zdaniem pszczoły na dłuższą metę, będą dążyć do likwidacji jednej matki . Mogą nawet sie wyroić, a matka wyjdzie pierścieniem dystansowym przez lotka.

Stały bywalec
To ma być do rozbujania na wiosnę , nie na dłuższym dystansie . Następnie możemy zrobić albo słaby odkład z jedną matką , albo rozdzielić korpusy z matkami nadstawką - tak jak przy hodowli matek w obecności matki ( żeby nie zgryzły mateczników ).

Stały bywalec
DUŻE BRAWA DLA CIEBIE RADKU.

Jak na razie w tym temacie jestem z boku, gdyż nie zimuję w jednym ulu 2 matek.

Tematu tego jeszcze nie zagłębiłem więc nie za bardzo mi mówić w tym.

Wstępnie jestem na tak i zapewne też będę chciał spróbować.

Jak na razie zastosowałem Izolatory Chmary w 7 ulach i myślę, że nie będę żałował, nawet jeżeli wyjdzie coś nie tak, to i tak wyciągnę z tego wnioski i skoryguję swoje błędy i będzie w przyszłości OK - będę miał zdrowe rodziny na wiosnę.

Odbiegam od w/w tematu, ale zobaczymy ile będzie osypu, bo jak pamiętacie wkleiłem zdjęcie z osypem wiosna 2014 - był duży - nie ukrywam / usprawiedliwiam się tylko ty, że to był moje pierwsze doświadczenie /. Nie lubię popełniać błędów, ale staram się wyciągać z tego wnioski.

W temacie powyższego zagadnienia będę śledził przebieg takiej gospodarki pszczelej i powoli wdrażał w życie / o ile zechcesz się dzielić swoim doświadczeniem na tym forum /.

Jak do tej pory brak jest zainteresowania innych pszczelarzy, pomimo tego, że zapewne czytają tą stronę, ale w tym kierunku nie wychylają się - wolą raczej brnąć w innym temacie.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,

Stały bywalec
Zgadzam się być królikiem doświadczalnym . Oczywiście wszystkie moje obserwacje przekażę wam ,
żeby ktoś nie popełnił moich błędów - bo takie na pewno będą . Jeżeli nie odważymy się spróbować czegoś nowego - to ciągle będziemy tkwili w tym samym miejscu.
To co napisał Janusz o połączeniu na wiosnę 2 rodzin , nasunęło mi myśl o zmodernizowaniu gospodarki
dwu rodzinnej. Można by było połączyć 2 rodziny oddzielone kratą ( z dwoma matkami ) wczesną wiosną ,
ponieważ duża rodzina zdecydowanie szybciej się rozwija niż 2 małe ( Rodziny by się wzajemnie grzały ).
Przed pierwszym pożytkiem rozdzielić rodziny w ten sposób , żeby rodzina produkcyjna otrzymała pszczołę lotną plus czerw kryty - natomiast druga rodzina odstawiona z boku , otrzymała by czerw odkryty
i młodą pszczołę ulową . Przy drugim pożytku to właśnie ta była by produkcyjną rodziną .
To tylko taki mój pomysł - też go wypróbuję . Doświadczenia pokazują , że 1 tak przygotowana rodzina przyniesie więcej miodu niż 2 normalne .
Co o tym sądzicie ?
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Taki typ gospodarki z rodziną pomocniczą jest opisany w Gospodarce Pasiecznej . Więc nie jest to nowość , ale wykorzystanie tego systemu w ulu korpusowym ?? braknie miejsca .. ten styl gospodarki dwurodzinnej opiera się na ulach leżakach . Tyle wiem z książek .

Co do początkowego pomysłu w tym wątku to się nie wypowiem bo po prostu go nie rozumiem . Niby da się zrobić z jednego ula dwa tylko po co ?? czemu ma to służyć?? musiał byś taki ul przedzielić dosłownie na dwie części nie zapominając o przedzielonym wylotku tak aby były dwa wejścia , podział ten musi być szczelny inaczej pszczoły będą dążyć do eliminacji konkurencyjnej matki i dojdzie w konsekwencji do scalenia obu rodzinek ..
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki

Stały bywalec
Oczywiście , że gospodarka 2 rodzinna jest znana . Ja tylko chcę ją trochę zmodernizować . W tradycyjnej gospodarce , rodziny rozwijają się równolegle - wymianę czerwiu i nalot stosujemy przed pożytkiem .
Ja chciałbym połączyć rodziny żeby na wiosnę rozwijały się szybciej. Korpusy będą oddzielone kratą i górny korpus będzie miał swój wlotek - dzięki zastosowanemu pierścieniowi dystansowemu . Będą to dwie rodziny jedna na drugiej - żeby się wzajemnie ogrzewać . Jeśli jestem w błędzie , to przedstawcie swój punkt widzenia .
Awatar użytkownika
Stały bywalec
hmm ale chcesz je przegrodzić kratą odgrodową czy taką jak do dennic higienicznych bo to różnica ?? ,
jeśli tak to taki typ przyśpieszenia rozwoju rodzin na wiosnę stosuje kolega Olek miodek , w internecie jest kilka filmików jak to wygląda , ja osobiście nie widzę w tym sensu no chyba że chcesz zbierać wyjątkowo wczesny pożytek .. aha zapomniał bym dodać iż leczenie takiego "składaka" jest bardzo skomplikowane ale to też na filmiku zaobserwujesz jak olek podaje jaki był osyp warrozty w takim ulu .
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Pomysł jest fajny i było by super jak dla mnie przy przechowaniu matek do tworzenia wczesnych odkładów. Tylko ze chodzi o to ze takie dwie rodzinki przy wczesnym etapie rozwoju moim zdaniem nie dadzą więcej czerwiu, niż po jednej matce w jednej normalnej rodzinie.Dadzą nawet mniej,przy złej pogodzie. Na wiosnę zaleca sie pszczoły trzymać ciasno po oblocie czasami nawet trzeba ując ramkę bądź dwie. Pszczoły zanim sie rozbujają to potrzeba trochę czasu. A my je jeszcze podzielimy w dwóch korpusach co podzieli również czerw. Tak przy zwartej rodzinie łatwiej pszczołą utrzymać temperaturę, czerw jest skupiony w jednym miejscu i dobrze dogrzany. Ja myślałem aby matki po zimowli wyjąc z izolatorów przetrzymać w mini ulikach z niewielka ilością pszczół. Zyskuje dzięki temu matki zapasowe i nie tracę rodzin produkcyjnych które rozwijają sie prawidłowo takie mini rodzinki można by oczywiście w miarę potrzeby zasilać.

Stały bywalec
Janusz - zapewne masz rację . Doświadczenia były wykonywane w południowej Ukrainie - więc inny klimat. Ale ja traktuję pszczelarstwo jako hobby , a nie źródło dodatkowego dochodu , dlatego lubię
nowe wyzwania . Nikogo na razie do tego nie namawiam. Jak się przekonam , że jest ok. to będę Was zachęcał . Jeśli zakończy się katastrofą , to posypię głowę popiołem i też Was o tym poinformuję -żebyście nie powtórzyli moich błędów . Na razie chciałbym z Wami to przedyskutować - ponieważ każda rada jest cenna , a zawsze z boku widać trochę inaczej . Dzięki za opinie ! :)

Stały bywalec
Janusz- proszę wykonaj dla mnie 5 takich pierścieni . ( napisz e-maila ile mam przelać kaski )
DZIĘKI !!! :)
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Zrobię Ci ale w styczniu. Może być ?

Stały bywalec
Chciałem ruszyć w grudniu , ale trudno poczekam :lol:
Pewnie , że może być - byle dotarły do marca .

Wróć do „%s”ULE KORPUSOWE