Dennica osiatkowana

W sieci widziałem już kilka razy dennice osiatkowane tzn. zamiast dna mamy samą drobną siateczkę. Podobno pszczoły w Polsce zimuja na takich dennicach. Czy wiecie cos więcej na ten temat? Czy w czasie zimowli nie hula im wiatr w ulu? czy aby na pewno przeżywają? Czy ktos juz tego próbował u siebie w pasiece?
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
W swojej pasiecie mam sporą cześć takich właśnie dennic. Zimuje z otwartymi wkładkami, a pszczoły maja się dobrze. Przy takich dennicach zasada jest taka, że umieszcza się na nie pół korpus jako izolacje przed przeciągami, tzw. poduszka powietrzna. Dopiero później kładzie się korpus z pszczołami.
Pszczoły przy takim układzie doskonale zimują i jeśli są zdrowe, to osyp nie powinien przekraczać symbolicznej szklanki. Przyczyną tak dobrej zimowi jest doskonała wentylacja co jest szczególnie ważne zimą. Pszczoły zimą są skupione w kłębie im jest zimniej to tym mocniej przylegają do siebie, w takiej sytuacji nie są wstanie regulować dopływ powietrza, dodatkowo spożywają pokarm potrzeby do ogrzania a tym samym powstaje dwutlenek węgla który musi zostać usunięty z gniazda. Jeśli nie zapewnimy im właściwej wentylacji to pszczoły się nam porostu uduszą. Dennica osiatkowana zapewnia ciągła wymianę powietrza które dociera do wszystkich zakamarków w ulu. Pszczoły w kłębie spokojnie utrzymają sobie temperaturę nawet jeśli jest na zewnątrz -40st. w środku kłębu będzie 20st.

a jakiej siatki używasz jeśli chodzi o rozmiar oczek i materiał?
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
a jakiej siatki używasz jeśli chodzi o rozmiar oczek i materiał?

na dennicę osiatkowaną musi być siatka o grubości 1 mm. cieńsza się będzie wyginała.
Ja używam siatki o oczkach 5x3,5mm (romb).

Stały bywalec
Janusz - mam pytanie.

Odnośnie sklejki - szufladki pod dennicą osiatkowaną.
Pod spodem mam szufladkę - sklejkę. Na-pewno wiesz o co mi chodzi.
W chwili obecnej mam ją włożoną.
Nad dennicą mam pół nastawkę, a następnie pszczoły.

Sedno - czy mam pozostawić tz. szufladkę zamkniętą, czy ją całkowicie usunąć - zabrać.

Do czego dokładnie ona służy ?. i kiedy ma być wkładana i wyjmowana ?.
Jak w okresie wiosna, lato, jesień,zima.

Ja osobiście wykorzystałem ją podczas zwalczania warozy i kontroli ilości osypu pasożyta.
Gdyby nie było tam siateczki to zastosowałbym ją jako zamknięcie przed gryzoniami.

Jakie jest twoje zdanie na ten temat.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Szuflada służy do walki z warozą , oraz do wentylacji . Jeśli rodziny masz przyzwoite tzn. co najmniej na siedmiu ramkach , to możesz spokojnie zimować na samej siatce,ale pod gniazdo musisz podłożyć pół nadstawkę. Przy takim układzie górę zamykasz, na powałkę lub beleczki kładziesz ocieplenie, a cała wentylacja idzie przez dennice osiatkowana. Góra musi być zamknięta, aby nie robić nadmiernych przeciągów. Taka rodzina zimuje doskonale, a szuflada wędruje do dennicy, na przedwiośniu, kiedy pszczoły zaczynają sie rozwijać tzn. przełom stycznia i lutego, w zależności od regionu. Taką szufladę, można ocieplić dodatkowo styropianem ja używam styroduru 2cm. Takie ocieplenie trzyma się do około połowy maja a później przy ustabilizowanej pogodzie można usunąć , latem otwarta dennica, będzie schładzała gniazdo podczas upałów.
Jeśli rodziny są słabsze, to dennice trzeba koniecznie ocieplić i górę otworzyć. Wentylacja wówczas pójdzie jak przy zwykłej dennicy.

Stały bywalec
Wszystko jasne i klarowne.
Nie rozumiem tylko cyt. .... kładziesz ocieplenie..... koniec cyt.
Jakie to jest ocieplenie, jak to wygląda, z czego jest zrobione, gdzie można go kupić, czy można zrobić samemu i.t.p - ewentualne zdjęcia.

Janusz jak mam zrobić w moim przypadku. Zdjęcie przygotowania pszczół do zimowoli wysłałem ,
/ stan aktualnie po odjęciu po jednej ramce /. weź pod uwagę ul koloru czerwonego, z którym miałem problemy z matką. Udało mi się odbudować rodzinę, ale czy na tyle.

Jeżeli moje zdjęcia, które umieściłem na forum będą Ci pomocne w ocenie mojej sytuacji - to proszę daj znać jak mam postąpić patrząc na siłę rodzin.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Dennica osiatkowana jest tak zrobiona, że można tam wsunąć 2cm styropian. Jednak zwykły styropian jest niedobry, bo się kruszy, można go zaciągnąć klejem albo zastosować styrodur, który jest trwalszy (ja używam właśnie styroduru). Kładzie się go na szufladę i zamyka dennicę.

Co do Twojej rodziny, to radziłbym Ci zimować na dennicy ocieplonej albo osiatkowanej i ocieplonej wg powyższej instrukcji.

Witam!
Kupiłem u Dyrdy, w ubiegłym roku m.in 2 wysokie dennice z poławiaczem. Teraz przygotowuję ten sprzęt pod nowy sezon i mam kilka pytań:
1. Jak ma funkcjonować górny wylotek z zatworkiem na wkręcie? on zawsze będzie ukośnie przysłonięty, pszczoły mają tam wchodzić po ściance? czy nie powinno tam być innego rozwiazania z kawałkiem lądowiska? a w ogóle do dolnego wylotka czy też nie powinno być kawałek lądowiska bo tam tez jest mało miejsca?
2. Nie mogę się doszukać szuflady do kontroli rodziny. Jest tylko kawałek sklejki pomiędzy płytką poławiającą a przednia ścianą ale czegoś takiego jak szuflada czyli sklejka na całą głębokość dennicy nie ma?
3. Ponieważ kupiłem juz u Was trochę sprzętu nie chce już mieszać i chcę dokupić kilka korpusów i dennic wysokich ale tym razem bez poławiaczy ale z siatką. Mam pytanie jak to działa bo z tego co wyczytałem na forum to dennica od dołu zamknięta jest deskami, siatka jest na górze dennicy i wentylacja odbywać się ma przez usuniecie deski zamykającej tylnej?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Dennice wysokie mają to do siebie, że lotniska są w środku dennicy. Dlatego tak jest, gdyż jest to przydatne podczas wędrówek z pszczołami, wystarczy włożyć zatwory z siatki i już są pszczoły zamknięte, a lotniska nie przeszkadzają podczas transportu. Lotniska w takich dennicach są zupełnie wystarczające, pszczoły maja gdzie w lądować, a dodatkowo są osłonięte przed wilgocią.
U nas dennica wysoka nie ma szuflady do kontroli osypu w wersji podstawowej, robimy takie zamówienia na życzenie. Co do wentylacji przy takiej dennicy można zastosować pajączki od dołu dennicy i wentylacja pójdzie bez konieczności otwierania i zamykania tylnej deski, co jest dość kłopotliwe.

Szuflady do kontroli rodziny to ja sobie nie wymyśliłem ale porównałem to co dostałem z opisem w ofercie na Waszej stronie www. Proszę sprawdzić - dokładnie opisujecie jakie elementy wchodzą w skład dennicy i jaką pełnią funkcję. I szkoda że taka drobna sprawa ale nie najlepiej świadczy o solidności firmy.

W związku z wcześniejszą odpowiedzią i tym że zamierzam jeszcze dokupić trzy dennice wysokie ale osiatkowane mam pytanie: Czy siatka jest zamontowana w podłodze dennicy czy wyżej i znów trzeba samemu wstawiać pajączki w podłodze? Czy w komplecie jest szuflada do kontroli rodziny?
Awatar użytkownika
Siatka jest zamontowana w dennicach wysokich w miejsce poławiacza, czyli wyżej.

W dennicach wysokich nie dajemy szuflady i naprawdę nie wiem dlaczego na stronie jest inaczej.
Jutro zapytam i to skorygujemy.
Nikt do tej pory nie zwrócił nam na to uwagi, chociaż sprzedaliśmy tych dennic setki...
Albo to jest pomyłka albo był jakiś inny zamysł na to. Jutro się wszystkiego dowiem.

A pajączków w dnie standardowo nie ma, ale jeśli Pan je zamówi, to będą. Tylko trzeba to zaznaczyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Potwierdzam, że w wysokiej dennicy nie ma szuflady, acz można sprawdzić osyp warozzy wsuwając do dennicy jasny arkusz papieru posmarowany czymś tłustym, np. olejem.

Skorygowałam informacje na stronie. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam

Moje pszczoły zimują bez problemu. Możesz przestać się martwić kolego
https://epasieka.pl/produkty/elementy-u ... nice,2,986

Pozdrawiam pszczelarza! Wiesław Paleta

Wróć do „%s” ULE KORPUSOWE